Sleva až 8% na každý nákup, 30 dní na vrácení, exkluzivní slevy a mnoho dalšího. 🐾 Woofney Max

Syndrom mrtvého ocasu: Příznaky, příčiny a léčba

Pokud čtete tento článek je pravděpodobné, že s vaším pejskem není něco v pořádku. Včera večer jste si ještě naplno hráli a dnes ráno vypadá váš pejsek bez nálady a jeho ocásek ne a ne vstát? Vypadá ocas vašeho psa jako kdyby byl zlomený? Tak se možná jedná o syndrom mrtvého ocasu. Máme pro vás rychlý článek o tom, jak poznat, zda se jedná o tento syndrom a jak svého pejska dostat zase dohromady.

Co je to syndrom mrtvého ocasu

Jedná se vlastně o akutní zánět. Syndrom mrtvého ocasu je výsledkem nadměrného namáhání ocasních svalů a nebo vystavení pejska chladnému počasí. Studie z roku 1999 říká, že u psů, kteří byly takto postižení, byly kostrční svaly blízko kořene ocasu poškozeny. Poškození se nedotklo ocasní kosti, pouze ocasních svalů. Zároveň se neobjevily, žádné známky poškození kloubů a vazů, takže dospěli k závěru, že mrtvý ocas je jen svalový problém.

Co způsobuje syndrom mrtvého ocasu u psů?

Přesná příčina dosud není známá, ale existuje několik faktorů, které syndrom způsobují.

🔥 Pes je vystaven velmi studené vodě nebo chladnému počasí.
🔥 Intenzivní aktivita během předchozích 24 hodin. Syndrom může nastat po náročném dni, kdy pes musel s ocasem hodně pracovat.
🔥 Pokud pes není zvyklí na hodně pohybu, může tento syndrom nastat po velké nárazové aktivitě v důsledku špatné svalové kondici.

Mrtvý ocas po promočení psa – vypadá to, že může pomoci pláštěnka pro psy?

Mnozí lidé se také shodují na tom, že syndrom mrtvého ocasu nastal po venčení psa v dešti a chladnějším počasí. Proto se jako jeden z benefitů u pláštěnek pro psy uvádí, že je to skvělá ochrana před nachlazením (bereme v potaz roční období od jara po podzim, pro zimní období je vhodnější bunda, která funguje lépe jako izolant tepla).

Jsou plemena psů u kterých je větší šance na objevení tohoto syndromu?

Výzkumníci ze studie z roku 2016 od Universtity of Edinburgh potvrdili, že syndrom mrtvého ocasu se s větší pravděpodobností objeví u psů atletických pracovních plemen. Neoficiální tvrzení je tedy takové, že je tento jev spojen s vystavením chladu. Rozhodně to ale neberte jako vodítko, protože mnoho psů zažilo tento syndrom v teplém počasí, zejména při plavání. Může to být tedy spojené s nachlazením (pozn. redakce).

Plemena, která mohou být více náchylná k tomuto syndromu jsou:
– Labrador
– Bígl
– Dalmatin
– Anglický setr
– Hladkosrstý retrívr
– Foxhound
– Coonhound
– Dobrman (bez upraveného ocasu samozřejmě)

Jak poznat, že má můj pes syndrom mrtvého ocasu?

➡️ Ocas pejska je jako bez života – visí mezi zadníma nohama i při běžné chůzi a ve chvílích, kdy by pes měl cítit radost a nadšení – většina psů má normálně v tento moment ocásek nahoře.
➡️ Ocas vypadá jako zlomený.
➡️ Potíže se sezením nebo stáním, jelikož pes používá ocas k udržení rovnováhy a zánět je pro něj bolestivý.
➡️ Váš pejsek se nemůže “uvelebit” – má problém najít pohodlnou polohu při sezení i ležení.
➡️ Pejsek může ztratit chuť k jídlu, protože se u krmiva nemůže soustředit kvůli bolesti.
➡️ Pes může mít naježenou srst blízko kořene ocasu kvůli otoku.
➡️ Pes pije a jí a chová se normálně, jen má ocas dole i když ho měl vždycky v pozoru.

Jak léčit syndrom mrtvého ocasu?

Naprostá většina psů se s tímto stavem sama vypořádá do 7-14 dnů, přesto však stojí za zvážení návštěvu veterináře, abyste se přesvědčili o tom, že je to opravdu syndrom mrtvého ocasu a zároveň jste svému pejskovi mohli ulevit, protože tento problém může být pro pejska dost bolestivý. Mezi časté terapie patří:

➡️ Doplňkové léky proti bolesti. (Určené pro psy!)
➡️ Teplé obklady u kořene ocasu. (Po konzultaci s veterinářem)
➡️ Omezení aktivity, klidový režim.

Důležité je nechat svého pejska odpočívat, aby svůj ocas nezatěžoval – pamatujte, že ho ocásek může dost bolet. Zkušeností chovatelů (neoficiálně) naznačují, že protizánětlivé léky podané do 24 hodin od zánětu zkracují dobu zotavení. Zároveň je důležité udržovat pelíšek pejska v suchu, zejména u psů, kteří jsou venku na zahradě – stojí za zvážení, zda psa po dobu zánětu vzít k sobě domů do sucha a tepla.

Chcete-li urychlit zotavení soutěžních psů, doporučujeme navštívit svalového terapeuta.

A jak tomuto problému předcházet? Udržovat psa v suchu a teple a v dostatečné kondici a při nadměrné pohybové zátěži dělat pravidelné přestávky.

Přejeme vám ocásky nahoru a mějte se krásně. Váš Woofney!

Diskuze
Pokračujte ve čtení